świnka skarbonka w maseczce

Oszczędzanie i pandemia – czy mogą iść ze sobą w parze?

Oszczędzanie to sztuka, którą nie każdy daje radę opanować. Jednak w dobie pandemii staje się ona dla wielu jeszcze większym wyzwaniem. Jak oszczędzać pieniądze w obecnych czasach? Czy w ogóle jest to możliwe?

Zaplanuj swój budżet

Pierwszym krokiem do oszczędzania jest analiza budżetu domowego. Aby można było w ogóle określić cel i plan oszczędzania, warto porównać przychody i wydatki. Od pieniędzy, które co miesiąc wpływają na konto najpierw najlepiej odjąć wydatki stałe. Następnie należy sprawdzić na co dokładnie i ile wydajemy. Do tego celu świetnie sprawdzą się aplikacje do oszczędzania. W przypadku płatności kartą można sprawdzić to też w aplikacjach banków, które posiadają podział płatności na kategorie. Takie podsumowanie czasem bywa zaskakujące – można dowiedzieć się, że ubrania czy jedzenie na dowóz stanowi znacznie większą cześć budżetu niż się spodziewaliśmy. Po zrobieniu takiego bilansu można określić, które z wydatków nie są konieczne i mogą zostać zminimalizowane. Oczywiście oszczędzanie nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego – pozwolenie sobie od czasu do czasu na przyjemności nie jest niczym złym, o ile nie rujnuje budżetu odkładanego przez kilka miesięcy.

Sprawdź czy możesz wydawać mniej

Aplikacje do robienia zakupów są świetną opcją, by porównać ceny w różnych sklepach. To, że coś jest droższe nie zawsze musi oznaczać lepszej jakości, szczególnie kiedy mówimy o produktach jednej marki. To, że ceny mogą różnić się między sklepami nie jest żadną tajemnicą. Dlatego przed zakupami, szczególnie tymi większymi warto zrobić rozeznanie przy pomocy gazetek sklepowych czy właśnie wspomnianych aplikacji. Nawet jeśli na pojedynczym produkcie zaoszczędzimy niewiele, to w skali miesiąca i większej ilości zakupów możemy odłożyć naprawdę duże pieniądze, nie tracąc na tym nic, a jedynie poświęcając trochę więcej czasu przygotowaniu do zakupów. W przypadku wielbicieli mody świetnym rozwiązaniem są oczywiście sezonowe wyprzedaże, na których ceny mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent. W obecnej dobie pandemii, gdy zakupy w dużej mierze przeniosły się do sieci jeszcze łatwiej o korzystne okazje cenowe.

Ciekawym sposobem na oszczędności jest zastosowanie tańszych zamienników np. do drukarek, które z powodzeniem mogą zastąpić drogie oryginalne materiały eksploatacyjne. To jest o tyle interesująca propozycja, ponieważ za jej sprawą można drukować w bardzo dobrej jakości, po dużo niższej cenie. Możliwość wykorzystania zamienników do drukarek jest doceniana szczególnie przez firmy, gdzie dużo drukujemy dokumentów, ale użytkownicy domowi, które prowadzą w domu swą działalność lub hobbystycznie drukują, czy to na studia dokumenty, czy to jakieś potrzebne papiery np. do ubiegania się o dotację, również będą z zamienników zadowoleni. Jest to jedna z nielicznych form oszczędzania, gdzie nie trzeba tracić na jakości by coś zyskać.

Stawiaj realne cele

Oszczędzić możemy tyle, by wystarczyło nam na wszystkie niezbędne wydatki. Warto zostawić także rezerwę na te niespodziewane, które mogą się pojawić. Najprościej mówiąc – jeśli budżet miesięczny wynosi 3 tys. zł nie możemy założyć, że 2,5 tys. odłożymy, bo jest to po prostu nierealne. Co istotne, lepiej stawiać sobie nieco zaniżone niż zbyt wygórowane cele, gdyż może to tylko zniechęcić do oszczędzania. Pamiętaj, że plan oszczędzania zależy od Ciebie i na każdym etapie jest plastyczny. Jeśli więc po kilku miesiącach zobaczysz, że jesteś w stanie odłożyć jeszcze więcej bez ogromnych wyrzeczeń, po prostu to zrób. Tak samo działa to w drugą stronę – jeżeli jest Ci zbyt ciężko przy odkładaniu założonej kwoty, to ją zmniejsz. Mając jakiś cel na konkretny czas, oczywiście liczy się systematyczność i konsekwencja. Dlatego oszczędzania nie warto zaczynać na ostatnią chwilę. O wiele prościej uporać się z nim jeśli posiadasz jakąś rezerwę czasową.

biznesman

Nie bój się prosić o pomoc

Nowoczesne oszczędzanie to nie odkładanie pieniędzy do skarpety. Pandemia pokazała jak wiele może zmienić się w krótkim czasie i jak warto mieć rezerwy finansowe. Wartość pieniądza stale maleje, dlatego najlepiej w jakikolwiek sposób wykorzystywać pieniądze, inwestując, a nie przechowując je w tapczanie. Tutaj z pomocą przychodzą doradcy finansowi, którzy najlepiej wiedzą jak je ulokować, by nie tylko nie traciły na wartości, ale także zarabiały na siebie. Oczywiście taka pomoc to też wydatek, więc jeśli nie stać Cię na niego możesz poszukać wskazówek dotyczących inwestycji w Internecie. Bez problemu znajdziesz tam mnóstwo rad ekspertów. W obecnych czasach warto obserwować trendy finansowe, sprawdzać jakie inwestycje są bardziej opłacalne, a które straciły na wartości. Jeśli Twoje środki nie są wystarczające, by czynić inwestycje lub po prostu wolisz inną formę oszczędzania pieniędzy możesz skorzystać z rachunku oszczędnościowego. Warto przeanalizować oferty banków i znaleźć ten, który posiada najkorzystniejsze warunki i oprocentowanie. Wówczas nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale jeszcze na tym zarobisz.

Bądź konsekwentny

Ciągłość finansowa to coś o czym w okresie pandemii niektórzy marzą. Jeśli ją masz to już możesz oszczędzać. Nawet jeśli zaczniesz od małych kwot, to w perspektywie miesięcy czy lat możesz zgromadzić duże środki. Wiele osób używa wymówki brzmiącej „nie mam z czego oszczędzać”. Jednak tak naprawdę przy niemal każdym budżecie możliwe jest odłożenie pewnej kwoty. Oszczędności szukamy bowiem nie tylko w pieniądzach, które nam zostają, ale też w tych które wydajemy. Najlepiej wyrobić sobie dobre nawyki, które ułatwią oszczędzanie i nie pozostawią miejsca wymówkom. Odkładanie pieniędzy zaraz po otrzymaniu przelewu, a nie na koniec miesiąca jest jednym z nich. W trakcie miesiąca łatwo stracić kontrolę nad budżetem i zapomnieć o tym, że trzeba coś odłożyć.

1 thought on “Oszczędzanie i pandemia – czy mogą iść ze sobą w parze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *