na tarasie

Markizy tarasowe w kasecie lub bez kasety – różnice i zalety

Markizy doskonale chronią przed gorącym letnim słońcem, a jednocześnie nadają mieszkaniom elegancki wygląd. Na rynku znajdziemy wiele rozmaitych urządzeń tego typu. Czym się różnią i które będą najlepsze dla nas?

Rodzaje markiz

markizyPodobnie jak inne zewnętrzne systemy ochrony przeciwsłonecznej markizy chronią pomieszczenie przed przegrzaniem. Głównym materiałem do ich produkcji jest tkanina. W większości są to konstrukcje, które nie mają podpór. Te na ogół nie są potrzebne, ponieważ takie zadaszenia zostały pierwotnie zaprojektowane do montażu na ścianie budynku. To ich główna zaleta.

Nie każda ściana jest w stanie wytrzymać markizę, której waga czasami osiąga 250 kg. Tak więc przeszkodą nie do pokonania przy montażu takiego baldachimu może być cienki zewnętrzny płaszcz fasady z grubą warstwą izolacji pod nim (50 mm lub więcej). Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie markizy należy skonsultować się ze specjalistą. Zbadanie planu budynku mieszkalnego w celu zidentyfikowania ukrytego okablowania elektrycznego, wewnętrznych systemów odwadniających itp.

Wszystkie typy markiz, z wyjątkiem koszyka, mogą być otwarte, pół zamknięte i kasetowe. W modelach typu otwartego wał z tkaniną zamontowaną na ścianie budynku nie jest chroniony przed skutkami opadów atmosferycznych. Pół zamknięty jest ukryty w obudowie w kształcie litery C, a wsporniki pozostają na zewnątrz.

W markizach kasetowych elementy konstrukcyjne są przykryte szczelnie zamkniętą plastikową osłoną-kasetą. Wszystkie te udogodnienia znajdują odzwierciedlenie w cenie. Różnica kosztów między markizami typu otwartego i zamkniętego wynosi od 30 do 40%.

Jak wybrać idealną markizę

Sama kaseta jest obudową, w której mieści się tkanina, mechanizm i ramiona oraz zapewnia ochronę przed żywiołami. Kaseta zapewnia całkowitą ochronę, gdy markiza jest całkowicie schowana i to czyni ją idealnym wyborem dla sklepów, kawiarni. Jest to najwyższa ochrona markizy i znajduje to odzwierciedlenie w cenach. Markizy tarasowe w kasecie takie jak te, są zatem dużo droższe od tych otwartych. Niemniej bezpieczeństwo i niezawodność tych produktów, a także imponująca estetyka, czynią je niezwykle popularnymi.

Otwarta kaseta nie zapewnia zewnętrznej osłonę do ochrony przed czynnikami atmosferycznymi dla ramion lub tkaniny. Brak osłony oznacza, że te markizy najlepiej nadają się tam, gdzie istnieje pewna ochrona przed deszczem czy śniegiem.

relax

Zaletą otwartych markiz tarasowych jest też to, że brak osłony oznacza, że często mogą one obejmować znacznie większe obszary niż markizy kasetowe, a także są zwykle również tańsze. Połowiczna kaseta to rozwiązanie, gdzie górna część markizy jest chroniona przez obudowę. Mogą również mieć dodane dodatkowe osłony w celu zwiększenia ochrony. Są one przydatne jako punkt środkowy między pełnymi i otwartymi markizami kasetowymi. Zasadniczo wszystkie te markizy nadają się zarówno do zastosowań komercyjnych, jak i domowych, ale mają one szczególne zalety i kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej markizy do twoich potrzeb i własności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.