zaśnieżone góry

Które przedmioty mogą przydać się na urlopie w górach

Przed wyjazdem na urlop warto pamiętać o zabraniu ze sobą rzeczy, które mogą okazać się niezbędne. O tyle o ile w miejscowościach tj duże kurorty, może dokupić większość niezbędnych i potrzebnych rzeczy, to w małych górskich mieścinach może być kłopot z wyposażeniem ekwipunku potrzebnego na piesze wycieczki.

Buty, Kurtka, Czapka – to podstawa!

Wyjeżdżając szczególnie, gdy kierujemy się w górzyste tereny warto więc pamiętać przede wszystkim o odpowiednim ubraniu. Bez względu na porę roku powinniśmy zaopatrzyć się co najmniej 2 pary wygodnych butów do chodzenia, a co za tym idzie plastrami na odciski.

Kolejnym elementem naszej garderoby powinna stanowić kurtka przeciwdeszczowa czyli popularna wiatrówka, pod nią ciepły i wygodny polar, w lato lekki , w zimę ten cieplejszy.

W letnie miesiące ważne jest, żeby posiadać przy sobie czapkę z daszkiem chroniącą przed nadmiernym słońcem szczególnie , gdy jesteśmy bardzo wysoko w górach. Zimą przydadzą nam się ciepłe rękawiczki, czapka i szalik chroniący naszą twarz przed zimnym wiatrem.

plecak

Plecak z pełnym wyposażeniem

Oprócz bardzo przydatnego i dostosowanego do warunków pogodowych ubrania, trzeba wziąć ze sobą dobrze wyposażony plecak. Powinien on zawierać przede wszystkim wodę co najmniej 1,5 litra przypadającego na jedną osobę. Ponadto najlepiej pożywny prowiant, kanapki, banan, jabłko.

Bardzo ważne są gadżety tj. kompas, scyzoryk czy zapałki. Nie możemy też zapomnieć o apteczce czy podstawowych lekach, plastrach z opatrunkiem i płynie odkażającym.

Mapa elektroniczna a najlepiej klasyczna „papierowa”

Najważniejsze jednak jest zabranie mapy, choćby tej podstawowej i naładowanego telefonu komórkowego. Jeśli mapy będziemy przechowywali w smartfonie lub na tablecie, warto zabrać ze sobą również pojemny powerbank, dzięki któremu podratujemy baterię, gdy jej poziom będzie niski. Urządzenia korzystające z GPS pobierają bardzo dużo energii, więc jeśli będziemy korzystali z tego typu dodatków, obowiązkowo zabierzmy ze sobą dobry, pojemny powerbank!

mapa w smartfonie

Latarka LED

Choć w wielu  aparatach telefonicznych jest zainstalowana latarka, warto zabrać ze sobą klasyczny sprzęt oświetleniowy, chociażby małą lampkę led zasilaną baterią. W warunkach trudnych, przy zbliżający się zmroku skutecznie pomoże nam znaleźć odpowiednią drogę na mapie. Jej światło może posłużyć tez do wzywania pomocy, jeśli wystąpi taka potrzeba.

Warto pamiętać, ze góry pomimo swojego piękna, potrafią być bardzo niebezpieczne, a zalegający na szczytach śnieg stanowi ogromne niebezpieczeństwo w zimę. Zimą zagrażać nam mogą również potężne burze śnieżne, lawiny spowite wiatrem czy potężny lodowaty wiatr.

Nawet latem nie jesteśmy bezpieczni, albowiem latem topniejące pod wpływem temperatury lodowe pokrywy skalne potrafią gwałtownie osunąć się w dół odcinając nam drogę powrotną. Ryzyko zasypania nie tylko szlaku ale też i nas jest w górach wszechobecne.

Co jeszcze?

Nie możemy zapominać, że ciepłe odzienie czy porządne wyposażenie typu nożyk, zapałki, taśma klejąca mogą istotnie pomoc nam przetrwać w warunkach trudnych.

Jeśli planujemy i decydujemy się na spędzenie nocy w górach, bardzo ważne jest posiadanie dobrego namiotu dostosowanego do infrastruktury, wiec jeśli są to górskie tereny, namiot powinien być dedykowany w takie właśnie rejony.

Kolejnym elementem powinien być ciepły nieprzemakalny śpiwór, karimata i koc, które w warunkach polowych ochronią nasze ciała przez utratą ciepła.

Przy takich wycieczkach nie ma miejsca na brawurę, a każdy nasz błąd, zaniedbanie, pominiecie w bagażu podstawowych rzeczy może zaważyć na naszym zdrowiu czy bezpiecznym powrocie.

1 thought on “Które przedmioty mogą przydać się na urlopie w górach

  1. Warto wziąć też ze sobą przybornik, scyzoryk oraz małą przenośną kuchenkę, co by w razie czego coś na szybko podgrzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *