business office

Jak wybrać księgowego, jak wybrać księgową?

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kogoś do obsługi tygodniowej listy płac, szukasz rzetelnej porady podatkowej, czy też potrzebujesz kogoś, kto zajmie się kompleksowo twoimi rachunkami, to zanim dokonasz wyboru, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

Komunikacja

Możesz wynająć najdroższą firmę, ale jeśli nie czujesz się komfortowo, rozmawiając o swoich finansach, nie uzyskasz potrzebnej usługi. Jeśli księgowy mówi w sposób, którego nie rozumiesz lub czujesz się onieśmielony w kontakcie z nim, to zrezygnuj z usług tej osoby.

Doradztwo biznesowe i mentoring

Niektórzy księgowi udzielają porad, kiedy kupić sprzęt i jak prowadzić dokumentację finansową, podczas gdy inni opracowują niezbędne sprawozdania finansowe, ale oferują niewiele informacji zwrotnych lub wiedzy. Ilość porad, których potrzebujesz, zależy od twojej wiedzy finansowej i doświadczenia. Jeśli potrzebujesz kompleksowej obsługi, wybierz księgowego, który oferuje dogłębne doradztwo finansowe i zajmie się w całości twoimi finansami. Jeśli potrzebujesz doradcy podatkowe – zastanów się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie biuro rachunkowe.

Opłaty

Koszt zatrudnienia księgowego czy opłaty dla biura rachunkowe mogą się różnić w zależności od firmy, a przede wszystkim pod kątem usług. Niektórzy księgowi pobierają ustaloną stawkę za każde wykonywane przez siebie zadanie finansowe, takie jak wypełnienie formularza podatku dochodowego od osób fizycznych, przygotowanie rachunku zysków i strat lub sporządzenie zestawienia wartości netto, a inne firmy naliczają opłaty czasowe lub oferują ci swoisty pakiet usług, za który płacisz raz w miesiącu. Tu znowu wszystko zależy od twoich potrzeb. Być może nie ma potrzeby zatrudniać księgowego, który dysponuje wiedzą i umiejętnościami, których w twojej firmie nigdy nie wykorzysta. Na przykład, jeśli nie prowadzisz spółki giełdowej, nie ma sensu płacić za usługi związane z tym sektorem prowadzenia działalności.

Dostępność

Niektórzy klienci są zadowoleni, że raz w roku spotykają się ze swoją firmą księgową w celu rozliczenia podatku. Inni co rusz mają wątpliwości, które wymagają szybkich odpowiedzi. Dowiedz się, czy z księgowym będziesz musiał spotykać się każdorazowo osobiście, czy też większość spraw możesz załatwić przez telefon lub za pośrednictwem maila. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebować nieustannego kontaktu z księgowym, być może najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie go jako pracownika firmy i stworzenie odpowiedniego działu, ewentualnie zatrudnienie biura księgowego z tego samego miasta np. Będzina. Kiedy korzystasz z pomocy księgowego kilka razy do roku, to zdecydowanie taniej będzie skorzystać z usług biura rachunkowego. Kiedyś ważne było, aby księgowy twojej firmy znajdował się w pobliżu. Jednak dziś coraz więcej firm współpracuje online, korzystając z technologii, czy to opartej na chmurze do zarządzania swoją firmą, czy też z bardziej klasycznych metod online komunikacji ze swoim biurem księgowym. Współcześnie oznacza to, że lokalizacja biura rachunkowego przestaje być jakimkolwiek problemem. Dzięki księgowości, gdzie załatwimy wszystkie sprawy online, ty i twój księgowy możecie być w ciągłym kontakcie, dysponować najnowszymi dokumentami księgowymi – tj. przeglądać identyczne dane nawet w czasie rzeczywistym bez względu na to, gdzie się znajdujecie. Wszelkie spotkania można zorganizować online, gdzie ty jako klient możesz swobodnie porozmawiać z obsługującym twoją działalność biurem rachunkowym. Jak to kiedyś mówiono, granice są tylko w naszym umyśle 🙂

filing taxes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *