szklana wody

Jak oszczędzać wodę

Starając się zmniejszyć miesięczne koszty płacenia rachunków za wodę, możemy zastosować tylko jedyne skuteczne rozwiązanie. Chodzi oczywiście o oszczędność wody. Jak to uczynić, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynęło to na nasz codzienny komfort.

Prysznic zamiast kąpieli

W przeciwieństwie do energii elektrycznej i ogrzewania, zmniejszenie zużycia wody bardzo często nie wiąże się z żadnymi kosztami. Od osoby, która nie chce przepłacać za zaopatrzenie w wodę, konieczne jest jedynie przestudiowanie głównych sposobów oszczędzania wody dla każdej osoby, aby zmienić niektóre z jej nawyków. Przede wszystkim należy kąpać się pod prysznicem, a nie w wannie. Ta rada prawdopodobnie rozczaruje niektórych miłośników ciepłej kąpieli, ale może być bardzo przydatna w oszczędzaniu wody. W zależności od wymiarów wanny, za każdym razem do kanalizacji wysyłanych jest około 120-250 litrów wody, podczas gdy podczas mycia pod prysznicem zużycie wody z reguły nie przekracza 80 litrów. Jeśli u ciebie jest gazowy lub elektryczny podgrzewacz wody, zaoszczędzisz nie tylko wodę, ale także gaz lub prąd. Ci, którzy lubią stać pod prysznicem przez długi czas po porannym przebudzeniu, wyraźnie nie myślą o oszczędzaniu wody. Jeśli należysz do takich osób, spróbuj pokonać ten nawyk. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić na płaceniu rachunków za wodę, ale także poczuć się lepiej, ponieważ długi prysznic wysusza skórę.

prysznice

Nie wyrzucaj śmieci do toalety

Spłukując śmieci do toalety, nie tylko zatkasz system kanalizacyjny i zwiększysz stopień zanieczyszczenia ścieków, ale także zwiększysz przepływ wody do spłukiwania. Wyrzucając przeterminowane produkty, lekarstwa, ręczniki papierowe, a także inne drobne śmieci nie do toalety, ale do kosza na śmieci, możesz uniknąć znacznej części niepotrzebnych wydatków. Zamiast długo spuszczać wodę z kranu, aby była wystarczająco chłodna do picia, wlej wodę do butelki lub słoika i włóż do lodówki. Teraz nie będziesz musiał spuszczać wody, czekać na zimno i przepłacać za jej wysokie zużycie.

Oszczędzanie wody dzięki pralce i zmywarce

Ze zmywarki i pralki należy korzystać tylko przy pełnym załadowaniu. Oczywiście nie należy blokować pralki praniem wymagającym prania, ale uruchomienie jej w połowie pustej nie jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Jeśli nie udało Ci się napełnić bębna maszyny przygotowanymi wcześniej ubraniami, po prostu dodaj ręczników kąpielowych, serwetek i innych artykułów tekstylnych, które wymagają prania. To samo dotyczy zmywarek do naczyń. Gdy są używane w stanie nieobciążonym, marnowana jest nie tylko duża ilość nadmiaru wody, ale zgodnie z instrukcją obsługi sprzęt psuje się szybciej. Pamiętaj też, że wyciekający kran może spowodować utratę nawet 7 tysięcy litrów wody rocznie, a kiedy wycieknie zbiornik toalety, będziesz musiał zapłacić jeszcze bardziej wysokie rachunki za wodę. Po prostu wyeliminuj wszystkie wycieki i oszczędzaj pieniądze i nerwy. Pomyśl tylko, że wraz z ociekającym kranem zużywa się około 24 litrów wody w ciągu dnia. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy korzystasz z umywalki lub zlewu kuchennego.

1 thought on “Jak oszczędzać wodę

  1. Zbieramy deszczówke i wykorzystujemy ją do na przykład spłukiwania lepszej oszczedności nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *