odpoczynek

Gdzie warto pojechać na urlop – Część 1

Podróże od zawsze pasjonowały ludzi, od wieków ludzie wędrowali, na początku pieszo, potem wykorzystując do tego zwierzęta, następnie dobudowywali do nich proste pojazdy. W XIX wieku dzięki ogromnej pasji podróżowania powstały pierwsze samoloty czy samochody, dawniej zwane automobilami.

Wszystko po to, by ludzkości umożliwić szybkie przemieszczanie się i sprawne dotarcie do celu. Czasem ważne było samo podróżowanie nic sam cel. Dlatego też niektórzy tak kochają jazdę na rowerze czy podróże pociągami.

Wielu z nas kocha piesze wycieczki na których może podziwiać z „marszu” krajobrazy. Inni wybierają loty widokowe awionetkami, a inni podróż koleją transsyberyjską, gdzie podróż trwa wiele dni.

Oczywiście niektóre wyprawy bywają ciężkie, długie i ryzykowne, chociażby takie, gdzie nie ma luksusowych hoteli, wygodnych klimatyzowanych środków transportu, a na śmiałków czekają surowe warunki, namioty, długie trasy przemierzane na piechotę.

Takie wyprawy są tylko dla najbardziej odpornych, ale kto z nas nie marzył, żeby zobaczyć serce dżungli amazońskiej czy pełną niebezpieczeństw mroźną, porośniętą gęstymi lasami iglastymi – tajgę.

Preferencje podróżników bywają więc rożne, od tych luksusowych, przez te najbardziej trudne i wymagające. Chyba najchętniej wybieranym rodzajem wycieczek są te najwygodniejsze najczęściej z opcją all Inclusive, wycieczki zorganizowane, z  dojazdem samolotem czy autokarem.

Wielu z nas urlop kojarzy się nam z błogim lenistwem, spacerami po plaży czy pływaniem w basenie lub sączeniem drinków w lokalnych knajpkach. Bez znaczenia gdzie, ale najchętniej byle dalej od domu. Kochamy polskie morza i Polskie mazury pełne pięknych jezior.

Urlop w gospodarstwie agroturystycznym w Polsce

Bardzo dużym powiedzeniem cieszą się gospodarstwa agroturystyczne, które na terenie całej polski oferują nam sielski klimat i wypoczynek dosłownie na łonie natury. Wśród lasów, koni, krów zarówno dzieci , jak i dorośli maja okazję choć przez chwilkę wczuć się w prawdziwe wiejskie życie. Goście na własne oczy mogą obserwować z jakimi obowiązkami borykają się osoby posiadające gospodarstwa.

wędkarz

Dodatkową atrakcją są organizowane przez gospodarzy atrakcje tj. pieczenie wiejskiego chleba, robienie masła czy serów, wędzenie mięsa czy łowienie ryb. Dla bardzo wielu ludzi takie obcowanie z naturą, jest o wiele cenniejsze niż nawet najlepsze wakacje w luksusowym kurorcie.

Wycieczki zagraniczne w zimie – gdzie na zimowy urlop?

Oczywiście ogromna rzesza ludzi najchętniej wybiera jednak wycieczki zagraniczne, a szczególną popularnością cieszą się te do krajów arabskich. Dzieje się tak dlatego, że zagraniczne kurorty oferującą bardzo korzystne ceny, gdzie w ogromnych hotelach z wielkimi basenami, pogoda jest najczęściej stała- upalnie i bezchmurnie.

Kraje tj. Egipt, Tunezja czy Turcja wiodą prym w tym względzie, doskonale zorganizowane hotele, przyjazne dla rodzin z dziećmi z pięknymi animacjami przyciągają rzesze gości przez cały rok.

Oczywiście najcieplejszym z nich jest Egipt czy coraz popularniejsze Maroko, ale dla osób stroniących od upałów, najlepsze będą Tunezja czy Turcja przed czy po sezonie, gdzie temperatura w miesiącach październik – marzec zwykle waha się miedzy 15 a 20 stopni.

Dla amatorów gorącego piasku czy bardzo cieplej wody poza sezonem polecane są kierunki tj. Meksyk, Nowa Zelandia czy Australia. W tym czasie trwa tam bardzo przyjemna pogoda.

piękne widoki - kierunek zagranica

Dla amatorów egzotycznych podróży wskazane są kraje takie jak: Tajlandia, Wietnam czy Kambodża. Dzikie tereny Kambodży czy tajlandzkie wysepki  kuszą egzotyką, niepowtarzalnymi krajobrazami, malowniczą barwą kolorów, kwitnących kwiatów, zielonych palm. To rejony jeszcze nie zniszczone przez cywilizacje. Można spotkać tam ogromną ilość rzadko spotykanych gatunków zwierząt czy roślin.

Choć te rejony obfitują w dzikie tereny i często bez przewodnika raczej trudno o bezpieczne wycieczki, obecnie bardzo wiele biur podróży oferuje doskonale zorganizowane wyprawy, nawet do najdalszych zakątków świata. Oczywiście nie są to standardowe wycieczki all inclusive, choć oczywiście można wybrać sobie lokalizacje najbardziej ekskluzywną, jak na tamtejsze możliwości. Najczęściej jednak są to luksusowe bungalowy nad oceanem, aniżeli ogromne kompleksy hotelowe z parkiem rozrywki czy zapleczem sportowo-rekreacyjnym.

Lokalni przewoźnicy oferują wycieczki fakultatywne do najbardziej dzikich zakątków lądu, spływy dzikimi rzekami czy zwiedzanie dżungli. Dla miłośników takiej egzotyki jest to mega przeżycie, nawet mogąc obcować z dziką przyrodą, pająkami, wężami motylami, żyjącymi na wolności. Podobnie jak niezapomniane safari, na które można wybrać się właściwie przez cały rok w malowniczych rejonach Kenii czy Ugandy.

Gdzie na zimowy urlop w Europie

Dla osób, którym nie straszne zimy, i chłody – początek roku to także dobra pora, żeby moc zobaczyć zorzę polarną czyli przepiękny spektakl;- grę świateł, która odbywa się w na północy naszego globu. Najczęściej występuje w krajach wysuniętych na północ takich jak Norwegia, Szwecja, Islandia czy Finlandia.

Dodatkowo dla fanów białego szaleństwa i sportów zimowych są miejsca na ziemi, gdzie możliwe jest właściwie całoroczne korzystanie z zaśnieżonych stoków. Do takich miejsc należą na pewno Alpy. W tamtych rejonach pogoda przez cały rok oferuje nam doskonałe warunki do jazdy na nartach, łyżwach czy snowboardzie. Nie są tak wysokie jak Himalaje, dzięki czemu ryzyko śnieżnych lawin jest bardzo małe.

Oczywiście u podnóża całych Alp jest mnóstwo świetnie prosperujących ośrodków, oferujących bardzo nowoczesne wyciągi, ekskluzywne pokoje oraz cała strefę relaksu i spa. Po całym dniu spędzonym w górach, można skorzystać tam z najnowocześniejszych zabiegów kosmetycznych, masaży czy odprężyć się w gorącym jacuzzi na świeżym powietrzu.

Oczywiście osoby z mniejszym budżetem niż arabski szejk, znajdą dla siebie tańsze kwatery czy miejsca w motelach w równie przystępnych cenach jak w Polsce, natomiast nie będą narzekać na tak przepełnione wyciągi czy kolejki jak w polskich kurortach tj. Szczyrk, Białka Tatrzańska, Zakopane czy Wisła.

Ponadto coraz więcej Polaków korzysta ze stoków u naszych południowych sąsiadów czyli w Czechach lub na Słowacji. O dziwo ceny są zbliżone do polskich, a nawet w niektórych miejscowościach czeskie czy słowackie stoki wygrywają, jeśli chodzi o ceny i  bogactwo oferowanych tras zjazdowych.

1 thought on “Gdzie warto pojechać na urlop – Część 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *