dentysta omawia zabieg

Bonding zębów – prosty sposób na piękny uśmiech

Osoby, które marzą o pięknym uśmiechu, coraz częściej są pytane o to, czy rozważały bonding zębów i czy nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiłyby im wykorzystania tej metody w praktyce. Pytania te pojawiają się na tyle często, że nawet osoby, które zwykle nie interesują się stomatologią estetyczną, zaczynają poszukiwać odpowiedzi na nie. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat, a następnie samemu spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prostym sposobem na piękny uśmiech.

Bonding w praktyce – co warto wiedzieć

Mianem bondingu określa się nieinwazyjną metodę pozwalającą na odbudowę zębów. Zakłada ona wykorzystanie cienkiej warstwy kompozytowej, aby pokryć nią ząb. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent może szybko odzyskać promienny uśmiech. Jakby tego było mało, bonding pozwala na rozprawienie się zarówno z przebarwieniami, jak i z pęknięciami oraz śladami wskazującymi na to, że doszło do ukruszenia się zęba.

Bonding zwraca na siebie uwagę z przynajmniej kilku powodów. Osoby potencjalnie zainteresowane tym rozwiązaniem doceniają przede wszystkim to, że jest ono nieinwazyjne. Jakby tego było mało, bonding pozwala na cieszenie się fantastycznymi rezultatami natychmiast po jego wykonaniu. Okazuje się przy tym, że zdumiewająca zmiana może dokonać się już podczas jednej wizyty.

Kiedy zdecydować się na bonding?

Czy bonding może okazać się rozwiązaniem wszystkich problemów osób marzących o pięknym uśmiechu? Niestety, należy liczyć się z tym, że mamy do czynienia z metodą, która ma pewne ograniczenia. Trudno mówić o jej skuteczności, gdy zmagamy się z poważnymi problemami z uzębieniem. Co więcej, w niektórych przypadkach (choćby w przypadku próchnicy i chorób przyzębia), zabieg w ogóle nie powinien być wykonywany. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, czy i w naszym przypadku bonding będzie skuteczny, dobrze jest myśleć o nim jako o zabiegu, który pomaga w odniesieniu do zniekształcenia korony zęba lub jej złamania. Żywica kompozytowa może skutecznie zatuszować ukruszenie się zęba oraz jego złamanie, przy bardziej zaawansowanych problemach metoda ta nie jest jednak równie skuteczna. O tym, że bondingu nie wykonuje się w przypadku problemów z próchnicą, wie chyba każdy, kto przez moment zastanawiał się nad skorzystaniem z tej metody. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że bonding nie jest zalecany także wtedy, gdy ma się problem z nawykowym zgrzytaniem zębów.

gabinet dentystyczny

Czego się spodziewać?

Jak już wspomniano, bonding to jedna z tych metod przywracania pięknego uśmiechu, która jest nie tylko skuteczna, ale również spektakularna. Nie może być jednak inaczej, skoro już po wyjściu z gabinetu stomatologicznego można się cieszyć z efektu końcowego. Zęby natychmiast po zabiegu stają się równe, dochodzi też do wyraźnej poprawy kształtu, jaki je charakteryzuje. Bonding naprawdę skutecznie maskuje też pęknięcia wyrównując koloryt zębów. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z rozwiązaniem wolnym od wad. Dla nikogo tajemnicą nie powinno być to, że nie mówimy, niestety, o najbardziej trwałą metodę prowadzącą do poprawy wyglądu uzębienia. To środek tymczasowy, a kompozyt z czasem może zarówno kruszyć się, jak i przebarwiać.

Więcej o bondingu zębów przeczytasz na stronie Ochota na Uśmiech.

1 thought on “Bonding zębów – prosty sposób na piękny uśmiech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *